Otomasyon

Endüstride kolay ve güvenilir üretim ve yönetimi, temelde prosesin doğru işletilmesi ve her adımında kontrol edilmesiyle mümkündür. Bu şekilde bir prosesi planlarken, daha az insan gücü ile daha kontrollü ve kaliteli üretim için en iyi yardımcımız otomasyon olacaktır.Otomatik kontrolün endüstride ilk yerleşmeye başlıdığı tarihte pekçok sistem rölelerle veya özel olarak tasarlanmış elektronik kartlarla kontrol ediliyordu. Bu sistemlerin çok maliyetli olması yanında karmaşık yapısı, arıza takibinin zorluğu ve yeni teknolojik gelişmelere açık olmaması gibi daha birçok sorunuda beraberinde getirmekteydi. Aynı zamanda reçete işleme, veri toplama, değerlendirme ve raporlama özelliklerinde yoktu. İşte bu nedenlerden dolayı PLC'ler (programlanabilen konroller) ve SCADA (veri tabanlı gözetleme ve kontrol sistemeleri) doğdu.

Ancak gelişen teknoloji beraberinde yeni sorunlarda getiriyordu. Bunlar teknolojinin hızına ayak uyduramayan sistemlerdi. Yedek parça bulamadığı için çöpe atılan sistemler, her biri otomatik çalıştığı halde birbirinden habersiz ve kontrolsüz çalışan makina grupları, işletmeleri büyük maliyetler gerektiren yeni arayışlara sürüklemekteydi.

Fabrikanıza yada işletmenize yerleştirmek istediğiniz kontrol sisteminin yapısına seçerken hangi konulara dikkat ettiğinizi tahmin etmek. Aklınıza ilk gelen soru; seçtiğiniz yapının en ekonomik çözüm olup olmadığıdır. Bazı zamanlarda sırf daha ekonomik diye tercih ettiğiniz bir yapı, belki o anda sizin iyi bir seçim olabilir.

Fakat işletmenizin geleceği açısından baktığınızda yeni teknolojik gelişmelere ne kadar cevap verebileceği ikinci önemli soru olarak karşınısza çıkar. Ancak teknolojideki bu gelişmeler o kadar hızlı ki, siz daha sorunun cevabını düşünürken sisteminizin demode olabilir. Bunun için yapılması gereken anlayacağınız gibi daha başlangıçta en iyi kararı verebilmektir.

Bize göre seçeceğiniz sistem modüler, yeni teknolojik gelişmeleri destekleye bilecek normlarda ve üniversal bir yapıda olmalıdır. Üretimde insan faktörünü minimuma indirecek şekilde, yani üretimin verimini ve kaliteyi artıracak yapıda olmalıdır. Doğru zamanda, doğru verilerle ve planlı olarak imalat yapa bilecek performansı göstermelidir. En az maliyetle günün teknolojisini yakalayabilmedir. Buda ancak sisteminizdeki her noktayı denetleye bilen üniversal bir kontrol ünitesi (PLC), bu kontrol ünitesine bağlı olarak çalışan veri toplama değerlendirme, raporlama ve reçete görevlerini üstlenen bir SCADA sistemi, sistemi meydana gelebilecek arızaları, hazırlanan raporları kullanıcıya sunan yazıcı üniteler ve işletmenin diğer birimlerini sistemi izleyebilmesinin sağlayabilen terminallerle meydana getirilen bir yapı ile sağlana bilir .

Ana sayfa     |     Hakkımızda     |     Faaliyet Alanları      |     Referanalarımız     |     İletişim         
Copyright © enpamuhendislik 2010  |